New Yorgis heisati Eesti lipp ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena

Täna, 2. jaanuaril toimus New Yorgis ametlik tseremoonia, kus Eesti lipp asetati üheskoos teiste uute valitud liikmetega ÜRO Julgeolekunõukogu saali ette. Eesti on ÜRO Julgeolekunõukogu valitud liige aastail 2020-2021.

Tseremoonial võttis sõna Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson. Jürgensoni sõnul saab ÜRO Julgeolekunõukogu teha palju, et leevendada maailmas inimkannatusi ja hoida rahvusvahelisel õigusel tuginevat maailmakorda.

„Eesti annab oma panuse, et Julgeolekunõukogu laua taga arutataks neid konflikte ja kriise, kus toimuvad rahvusvahelise õiguse ja inimõiguste rikkumised. Eriti tähtis on kaitsta naisi ja lapsi, kes jäävad konfliktide hammasrataste vahele. Kindlasti keskendume ka teemadele ja regioonidele, kus oleme Julgeolekunõukogus võtnud juhtrolli, näiteks Sudaani ja Iraagi sanktsioonikomitee juhina,“ lisas Jürgenson.

ÜRO Julgeolekunõukoguna valitud liikmena osaleb Eesti kõikidel istungitel, omab hääleõigust ja juhib kahte sanktsioonikomiteed. Samuti saab Eesti Julgeolekunõukogu liikmena tutvustada teemasid arutelu ja briifingute vormis: näiteks on plaanis suurendada teadlikkust rahvusvaheliste kübernormide ja olemasoleva rahvusvahelise õiguse kehtivusest küberruumis. 2020. aastal on Eesti Julgeolekunõukogu eesistuja maikuus.

ÜRO Julgeolekunõukogu ülesanne on seista maailmas rahu ja julgeoleku eest. Julgeolekunõukokku kuuluvad 15 liiget, kellest viis on alalised ja 10 valitud liikmed. Eesti alustas täna tööd ÜRO Julgeolekunõukogus koos nelja uue valitud liikmega: Niger, Tuneesia, Vietnam ning Saint Vincent ja Grenadiinid. Nende nelja riigiga ollakse liikmed kuni 2021. aasta lõpuni. Viie alalise liikme USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Venemaa ja Hiina kõrval jätkavad 2020. aastal Belgia, Saksamaa, Dominikaani Vabariik, Indoneesia ja Lõuna-Aafrika Vabariik. 2020. aasta juunis valitakse järgmised viis liiget perioodiks 2021–2022.